Анис Майка
Шортанды ауданы
Новосело орта мектебінің
география пәні мұғалімі
Сабақтың
тақырыбы: Үндістан
Өтілген сыныбы: 11 сынып
Оқып-үйренудің негізгі мақсаты:
Білу:
Үндістанның
құрылымын,ЭГЖ,қалыптасу тарихын,геосаяси жағдайын,ТЖ,ТР,халқы жайында білу керек
Түсіну:
Үндістанның
ЭГЖ,ТЖ,ТР,халқының ерекшеліктерін айқындап түсіну керек
Қолдану:
Себеп-салдар байланыстарын анықтағанда
білімдерін қолдану керек
Талдау:
Үндістандағы
діндердің таралуын /127 беттегі карта бойынша/ талдау
керек.
Жинақтау:
-Неге
Үндістанның ЭГЖ шаруашылығын дамытуға қолайлы?
-Жеке
тапсырма
Үндістан
халқының орналасу ерекшеліктерін анықтап,оның себептерін түсіндір /интернет мәліметтері мен атлас бойынша/
-ҰБТ-ға
байланысты ең маңызды деректер бойынша білімдерін жинақтау керек
Бағалау:
Эссе.
«Үндістанның ТР шаруашылық құрылымын анықтауға негіз бола ма?»
Кері байланыс «Бүгінгі сабақ жайында не айтар
едің?» стикерге жазу керек.
Оқып-үйренудің нәтижесі:
Білу:
Үндістанның
құрылымын,ЭГЖ,қалыптасу тарихын,геосаяси жағдайын,ТЖ,ТР,халқы жайында біледі
Түсіну:
Үндістанның
ЭГЖ,ТЖ,ТР,халқының ерекшеліктерін айқындап түсінеді
Қолдану:
Себеп-салдар байланыстарын анықтағанда
білімдерін қолданады
Талдау:
Үндістандағы
діндердің таралуын талдайды
Жинақтау:
-Неге
Үндістанның ЭГЖ шаруашылығын дамытуға қолайлы?
-Жеке
тапсырма
Үндістан халқының орналасу ерекшеліктерін анықтап,оның
себептерін түсіндір
ҰБТ-ға
байланысты ең маңызды деректер бойынша білімдерін жинақтайды
Бағалау:
Эссе.
«Үндістанның ТР шаруашылық құрылымын анықтауға негіз бола ма?»
Кері байланыс «Бүгінгі сабақ жайында не айтар едің?» стикерге жазады
Үйрену
мақсатын да бағаны қоса, бағалау
кері байланыс, суммативті бағалау, формативті
бағалау/мұғалімнің сабақ соңында бағалауы/
Барлық балаларды сабаққа қатыстыру:
Жеке, топпен жұмыстар
Негізгі дерек көздер, ресурстар:Оқулық, презентация , 1-топ
ресурстары- §28- 1,2 тақырыпша,атлас,карта, 2-топ ресурстары- §28 -3
тақырыпша,қиынды суреттер,атлас,3-топ ресурстары-§29-1 тақырыпша,атлас, интернет
мәліметтері үшін ноутбук, /интернет
мәліметтері мен атлас бойынша/
Модульдердің түйінді идеясын ашуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
Тренингті
және топқа бөлуді оқушылар өздері ұйымдастырады-мұғалімнің алдын-ала ескертуі
бойынша /4
минут/ талантты және
дарынды балаларды оқыту және оқыту
мен оқудағы жаңа тәсілдерді ашу.
Суреттерді
көрсету арқылы тақырыпты ашу және оқушылардың мақсат қоюы /2 минут/, «Дана үкі» /оқу- 5
минут,тапсырманы орындау- 15 минут,қорғау- 6 минут/ әдісі бойынша
тапсырмаларды оқып-үйрену,бағалау- оқушылардың
жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және
сыни тұрғыдан ойлануға үйрету модульдерін жүзеге асыру.
«Дана үкі»
әдісімен жаңа тақырыпты оқып-үйрену тапсырмалары
1-топ
Мемлекеттің
құрылымы,ЭГЖ, қалыптасу тарихы және геосаяси жағдайының ерекшеліктерін
сипаттайтын ертегі құрастыру /тақтадағы
картаны және атласты пайдалану/
2-топ
Қиынды
суреттерді және мәтін деректерін пайдаланып,Үндістанның ТЖ және ТР сипаттау
3-топ
Кесінді
жолақтарды және мәтін деректерін пайдаланып, Үндістанның халқын сипаттайтын
сызба құрастыру және Үндістан халқы жайында қызықты деректер айту, яғни
интернеттен қызықты мәліметтер алу барысында
-Жеке
тапсырма
Үндістан халқының орналасу ерекшеліктерін анықтап,оның
себептерін түсіндір /жеке тапсырма
ҰБТ-да география таңдаған оқушыға берілді, оқушы атластардағы тақырыптық
карталармен және интернетпен жұмыс жасайды-ресурс:
7,10,11 сынып атластары,ноутбук/ /қорғау-2 минут/ -талантты және дарынды балаларды оқыту
Жаңа сабақты
игеру кезінде - АКТ пайдалану.
Бас бармақты
үш түрде көрсету
арқылы формативті және сабақ соңында сумативті бағалау,
Эссе. «Үндістанның ТР шаруашылық құрылымын
анықтауға негіз бола ма?»
/5-минут және жинақтау сұрақтарына
3-минут/
кері байланыс/1 минут/
- оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
модулін пайдалану.
Үйге
тапсырма:
§28, 29
Жеке
тапсырма /презентация дайындау/
«Үндістан ерекше ел»
Сабақ кезеңдерінен суреттер: